Napredna tehnologija pri diagnosticiranju očesnih bolezni

Dandanes se v medicini uporablja številne napredne tehnologije, ki omogočajo natančnejšo in hitrejšo diagnozo različnih zdravstvenih stanj. Tudi na področju očesnih bolezni so tehnološki napredki prinesli številne inovacije, ki močno olajšajo delo oftalmologov.

Ena izmed najbolj uporabljenih naprav pri diagnosticiranju očesnih bolezni je optični koherentni tomograf (OCT). Ta naprava omogoča natančno slikanje strukture očesa in zaznavanje tudi najmanjših sprememb. OCT je še posebej koristen pri diagnozi stanj, kot so glavkom, makularna degeneracija in retinopatija.

Poleg optičnega koherentnega tomografa se uporablja tudi Topografski sistem, s katerim se merijo hrapavosti in nepravilnosti na površini roženice. S tem sistemom lahko zaznamo različne težave, kot so irregularen astigmatizem ali keratokonus.

Še ena tehnološka novost je Fluoresceinska angiografija, ki se uporablja pri preiskavi ožilja očesa. To omogoča zdravniku, da na podlagi slikovnega prikaza ožilja lažje diagnosticira bolezni, kot so diabetična retinopatija ali starostna degeneracija rumene pege.

Priporočeni Optiki